İzmir’de Taksi Fiyatlarına Zam Kapıda!

İzmir’de en son 2023 yılının temmuz ayında taksi ücretleri değişmişti. Kentte 10 ay sonra bir kez daha taksi ücretlerine fiyat ayarlaması planlanırken, belirlenen tarifeler sonrası taksimetrelerde değişikliğe gidilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Celil Anık, henüz rakamların netleşmediğini söyledi.

Vatandaşı ve esnafı mağdur etmeyecek bir fiyat düzenlemesinin yapılacağının altını çizen Anık, “Şuan diğer iller müracaatlarını yaptı. Biz daha müracaatımızı yapmadık; ama hazırlığımızı yaptık. Önümüzdeki günlerde ne vatandaşı ne de esnafımızı mağdur etmeyecek bir şekilde bir düzenleme için İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesine müracaatımızı yapacağız. Rakamlar netleşmedi. Eski fiyatların üzerine belli bir miktar güncelleme olacak, onayı oldu çünkü. Ulaşım komisyonunda rakam konusunda alternatifler üzerinde tartışmasını yapacağız. Daha sonrada teknik kurala girecek. Fiyat belirleme işini komisyonla birlikte yapıyoruz” dedi.

“TAMAMINI VATANDAŞIN SIRTINA YÜKLEMEYECEĞİZ”

“Eskiden tarife fiyatlarını mazota göre yapıyorduk” diyen Celil Anık, “Burada esas olarak; tamir, yedek parça giderleri ve sigorta giderlerini baz alıyoruz. Bir araç kaskosu 40-50 bin lira, trafik sigortası 15-20 bin lira. Yanınızda iki tane şoför arkadaş çalıştırıyorsan burada da SGK bedelleri kişi başı 7 bin, iki kişi 14 bin lirayı buluyor. Eğer emekli değilseniz kendinizi de eklediniz mi 7 bin TL olarak rakam 20 bin lira oluyor. Gerçekten de maliyetler yükseldi; ama maliyetler yükseldi diye bunun tamamını da vatandaşın sırtına yüklemeyeceğiz. Uygun bir fiyat ayarlaması yapacağız, bu da haziran ayı içerisinde olacaktır diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“MÜŞTERİYE DE 2 BİN TL CEZA KESİLİYOR”

Celik Anık, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ile İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odasının etkili bir iş birliği yaptığını, korsanla da mücadele edildiğini söyledi.

Korsan taksinin yakalanması durumunda iki ay araç kapatma ve 20 bin TL para cezası kesildiğini belirten Celil Anık, “Cezanın daha yukarılara çıkartılması lazım. Aslında müşteriye de 2 bin TL ceza yazılıyor; ama bunun da daha yüksek olması lazım. Bir kere can güvenliğiniz yok bunun içine bindiğiniz zaman. Burada herhangi bir taksiyle başınıza bir iş gelse sigortası var. Ticari yolcu taşıma olarak geçiyor. Özel arabaya üç kişi biniyorsunuz, yanınızdakinin kim olduğunu da bilmiyorsunuz. Bizde her takside çalışan uyuşturucu testinden geçmiştir. Her türlü belgesi var; ama siz bindiğiniz bir özel arabanın ne olduğunu bilemezsiniz. Başınıza ne geleceğinizi bilemezsiniz. Ben buradan vatandaşları da uyarıyorum; bunlar gibi cezai işlemler şuan uygulanıyor. Bundan mutlaka kurtulacağız” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir